Oglaševanje

Režiser slovite gledališke skupine si je po glavi zlil vodo: "To je stvarjenje"

author
N. P.
27. jun 2025. 17:20
Carlus Padrissa
Foto: Festival Ljubljana

Kulturno poletje v prestolnici je že od začetka 73. Ljubljana Festivala v polnem zamahu. Eden bolj spektakularnih dogodkov, ki nas še čakajo, bo zagotovo Haydnovo Stvarjenje v uprizoritvi katalonske skupine La Fura dels Baus. Po 35 letih se na oder ljubljanske Opere vrača Kronanje Popeje, na Peklenskem dvorišču pa se bo odvil "zadnji" akustični večer Tomaža Domicelja. Že osemindvajsetič pa bodo pod Pergolo Križank ustvarjali svetovni in slovenski slikarji ter slikarke.

Oglaševanje

73. Ljubljana Festival je od 20. junija, ko ga je otvorila Poletna noč, posvečena Janezu Bončini Benču, že v polnem zagonu.

Križanke so se v četrtek spremenile v kino – še tri večere se bodo na filmskem platnu vrtele zimzelene slovenske klasike iz različnih obdobij naše kinematografije.

Oglaševanje

V Viteški dvorani Križank je umetniški vodja in direktor Festivala Ljubljana Darko Brlek skupaj z gosti predstavil naslednje večje dogodke, ki bodo potekali na različnih prizoriščih slovenske prestolnice.

Tiskovna konferenca Festivala Ljubljana
Današnja novinarska konferenca Festivala Ljubljana v Viteški dvorani. | Foto: Uroš Kokol/N1

Najprej nas 30. junija v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma čaka Stvarjenje Josepha Haydna, oratorij, ki bo zaživel v drzni sodobni uprizoritvi katalonske gledališke skupine La Fura dels Baus. Režiser in soustanovitelj zasedbe Carlus Padrissa je na vprašanje, kaj je stvarjenje, odgovoril z dejanjem – na glavo si je polil kozarec vode in z nasmeškom dejal: "To je stvarjenje, zdaj nevroni delujejo bolje."

Padrissa je po začetnem uvodu v angleščini hitro preklopil v domačo katalonščino, domislice pa so začele bruhati iz njega. Prevajal jih je kar šef dirigent Josep Vicent. Prvo priložnost za uprizoritev Stvarjenja je La Fura dobila leta 2016 v Parizu. Na vprašanje, kaj bo drugače pri ljubljanski uprizoritvi, je režiser odgovoril, da bo ta nekaj popolnoma novega.

Oglaševanje

"Na vsako uprizoritev vplivajo ljudje, ki so tam, kraj, kjer se dogaja, celo vreme. Ni dvoma, da tega projekta ne bo mogoče slišati nikoli več in nikoli drugje, saj je vsaka uprizoritev odvisna od magije tistega dne. Na neki način bo šlo za novo premiero," je dejal.

La Fura dels Baus
Gledališka skupina La Fura dels Baus v Amsterdamu. | Foto: PROFIMEDIA

Kot je značilno za La Furo, bo tudi tokrat občinstvo lahko sodelovalo pri tem, kako bo predstava potekala. Kot je izdal Vicent, bodo na voljo tablice, ki jih bodo ljudje lahko uporabljali, to pa bo postalo sestavni del scenografije. Tudi nastopajoči bodo ustvarjali scenografijo, pri kateri bodo v ospredju baloni – najsrečnejši dan iz otroštva, ki ga pomni Parissa, je bil namreč, ko mu je mama dala balon.

Oglaševanje

Intervju s Carlusom Padrisso boste lahko prebrali v nedeljo, 29. junija, na N1 Slovenija.

Pod taktirko Josepa Vicenta se na oder Festivala Ljubljana z dogodkom El amor brujo vrača tudi Simfonični orkester Avditorija Alicante Adda. 2. julija se bodo na odru Gallusove dvorane Cankarjevega doma prepletale glasba, gib in podobe, preko katerih boste lahko doživeli temperament flamenka in mogočen zvok orkestra.

V objemu baroka

Zbrane je nagovorila tudi režiserka Eva Hribernik, ki bi bo po več kot 35 letih oživela baročno mojstrovino Kronanje Popeje Claudia Monteverdija. Posebnost te uprizoritve je, da bodo v njej nastopili študenti petja.

Oglaševanje

Režiserka je izpostavila, da ta stil petja študentom ni domač. Bolj blizu je dramskemu gledališču, vsaka beseda posebej naj bi bila interpretirana. "Na vajah jim rečemo, naj bolj govorijo in malo manj pojejo, da bi se čim bolj pridružili temu stilu," je pojasnila.

Kronanje Popeje
Kronanje Popeje. | Foto: Festival Ljubljana

Opera Kronanje Popeje, ki je nastala v Benetkah v obdobju, ko so se začela odpirati prva javna gledališča, črpa iz zgodovine, ne iz mitologije – tudi liki, ki nastopajo, so resnični liki iz naše zgodovine.

Glavna tema opere je ljubezen, prepletena s svobodo. "Konflikt je med odgovornostjo in lastno željo. Glavni lik je tako razpet med odgovornostjo cesarja in lastno željo po tem, da bi se ločil od žene, ki je ne ljubi, in poročil na novo ter kronal cesarico Popejo," je še pojasnila Hribernik. Ob tem je poudarila, da so želeli k uprizoritvi pristopiti tako, da cesarja Nerona niso ne obsojali ne opravičevali.

Oglaševanje

Uprizoritvi si bo mogoče ogledati 4. in 5. julija na odru ljubljanske Opere.

Zadnja akustika

Po dveh letih se na oder Križank vrača tudi Tomaž Domicelj – 4. julija ob 21. uri bo zaigral na Peklenskem dvorišču.

"Peklensko dvorišče je zame eno najboljših prizorišč, kar sem jih v svetovnem merilu videl in doživel. Igranje tam je zame vedno posebna izkušnja, zato vedno poskušam repertoar pripraviti malo drugače. Prva ura igranja bo malo bolj umirjena, v drugi uri pa bom poskusil vključiti in preplesti vso trenutno svetovno norijo," je dejal Domicelj, ki letos obeležuje 60 let glasbenega ustvarjanja. Ob tem se je pošalil, da mu je direktor Festivala Brlek, s katerim sta dolgoletna prijatelja, zagrozil, da mu bo v primeru, da bo spet predolg, preprosto izklopil elektriko.

Na Zadnji akustiki – o tem, ali bo to res slovo, se boste z obiskom nastopa morali prepričati sami – se mu bo pridružil saksofonist in klarinetist Marjan Farič, s katerim sta sodelovala že v osemdesetih letih.

Križanke kot platno

Med 6. in 11. julijem bo v Križankah potekala tudi XXVIII. Mednarodna likovna kolonija. Tudi tokrat bo osem umetnikov, ki jih je izbral selektor Tomo Vran, slab teden skozi slikarsko ustvarjanje interpretiralo zvoke, ki slikajo ljubljansko poletje. Poleg štirih slovenskih umetnikov bodo tam tudi slikarji iz Francije, Italije, Bolgarije in Kitajske.

Tomo Vran
Foto: Uroš Kokol/N1

Otvoritev razstave del, ki bodo nastala, bo v petek, 11. julija, v Viteški dvorani Križank. Vsak izmed umetnikov pa bo eno delo poklonil Festivalu Ljubljana.

Intervju s Tomom Vranom si boste pred začetkom likovne kolonije lahko prebrali na N1 Slovenija.

Vstopnice za prireditve na letošnjem Ljubljana Festivalu so na voljo na spletni strani, program letošnjega Ljubljana Festivala pa je dostopen tukaj.

Izbrane vsebine Ljubljana Festivala bodo na voljo tudi na Marquee TV, ki je ekskluzivna platforma za uprizoritvene umetnosti, ki jo v Sloveniji v okviru svoje programske sheme in Video kluba ponuja Telemach. Telemach je del skupine United, v okviru katere deluje tudi N1.

Teme

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Spremljajte nas tudi na družbenih omrežjih
OSZAR »